Lútosť za domovom

Napísal: Milan Straka

Od šiestich rokov chodil do táborov a nejak mu to ostalo. V roku 1995 urobil prvý idniánsky tábor NPDL v stanoch v Kremnickom kempe. Odvtedy sa hrá s deťmi na iniánov. Po mnohých rokoch práce v iných oblastiach založil CK Boomerang. Rozhodol sa venovať budovaniu tábora, zážitkovej pedagogike, výchove mládeže, vedúcich a táborových lídrov a vytváraniu krásnych letných zážitkov!

Zverejnené: 22. marca 2017

Raz za čas sa stane, že nám príde do tábora mladý muž, alebo slečna, ktorím je straaaašne smutno za maminou a ocinom. Bývajú to deti, ktoré sú veľmi naviazané na rodičov a poväčšinou sú po prvýkrát preč z domu na dlhšie. O to to niekedy býva ťažšie, že rovnako ako dieťatko pofňukuje v tábore, rovnako pofňukuje doma od smútku aj mamička!

Ale, keďže sa už rodičia rozhodli, že to teda s nami skúsia, a zveria nám do opatery svoj poklad, my zase spravíme všetko preto aby sa čo najmenej v tábore fňukalo!

A ako na to? Vyžaduje si to veľkú pozornosť priameho vedúceho, alebo vedúcej, ktorá má dané dieťa v družine a samozrejme veľkú pomoc našich “Bobrov” – inštruktorov v zácviku ( 15-17 rokov), pretože takéto dieťa si vyžaduje stálu pozornosť!  Kým sa hráme a zabávame, papáme a vymýšľame táborové srandičky, väčšinou je všetko v poriadku. Ale keď príde chvíľka kľudu, keď si chce každý na sadnúť niekde do tieňa, alebo sa len napiť – vtedy zaútočia spomienky na domov. Vykotúľa sa slzička a začne fňukando, ktoré neprestane dovtedy, kým nepríde vedúci a zoberie malého táborníka na výpravu a zaujme ho novou činnosťou. Preto sú naši vedúci a inštruktori 24 hodín denne s deťmi.

S každým dieťatkom, ktorému je smutno opatrne pracujeme, povzbudzujeme ho do táborových činností, nastavujeme nové ciele, tak aby bolo motivované. Snažíme sa mediovať priamu komunikáciu s rodičmi cez telefón a po celý čas s deťmi pracujeme na tom, aby mali z tábora skvelý zážitok, trošku sa oťukali, osamostatnili a začlenili do kolektívu. Najjednoduchšia cesta, je nájsť si v tábore kamošku, alebo kamoša a hneď ide všetko krajšie a ľahšie!

Ak máte obavy, že by vaše dieťa bolo smutné, prosíme kontaktujte našu kanceláriu, radi vám odpovieme na otázky a pomôžeme prekonať strach z odlúčenia!

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Jesenný tábor 2022

Jesenný tábor 2022

Jesenný indiánsky tábor - list náčelníka Aho Mitakuye! Presne tak znie náš známy indiánsky pozdrav. Vďaka nemu bude...

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčleníkov tomahawk Čo je vlastne boj o náčelníkov tomahawk? Ako to začalo? Ako sa beží tomahawk a aké sú trasy?...

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Chceli by sme vyjadriť našu najhlbšiu ľútosť nad tragickou smrťou Jakubka Tarčáka a zároveň vyjadriť úprimnú sústrasť...

Spanie v spacáku

Spanie v spacáku

Aj keď si to mama možno nedokáže predstaviť, spanie v spacáku a táborenie je veľmi príjemné, pohodlné a hlavne je to...