Lútosť za domovom

Napísal: Milan Straka

Od šiestich rokov chodil do táborov a nejak mu to ostalo. V roku 1995 urobil prvý idniánsky tábor NPDL v stanoch v Kremnickom kempe. Odvtedy sa hrá s deťmi na iniánov. Po mnohých rokoch práce v iných oblastiach založil CK Boomerang. Rozhodol sa venovať budovaniu tábora, zážitkovej pedagogike, výchove mládeže, vedúcich a táborových lídrov a vytváraniu krásnych letných zážitkov!

Zverejnené: 22. marca 2017

Raz za čas sa stane, že nám príde do tábora mladý muž, alebo slečna, ktorím je straaaašne smutno za maminou a ocinom. Bývajú to deti, ktoré sú veľmi naviazané na rodičov a poväčšinou sú po prvýkrát preč z domu na dlhšie. O to to niekedy býva ťažšie, že rovnako ako dieťatko pofňukuje v tábore, rovnako pofňukuje doma od smútku aj mamička!

Ale, keďže sa už rodičia rozhodli, že to teda s nami skúsia, a zveria nám do opatery svoj poklad, my zase spravíme všetko preto aby sa čo najmenej v tábore fňukalo!

A ako na to? Vyžaduje si to veľkú pozornosť priameho vedúceho, alebo vedúcej, ktorá má dané dieťa v družine a samozrejme veľkú pomoc našich “Bobrov” – inštruktorov v zácviku ( 15-17 rokov), pretože takéto dieťa si vyžaduje stálu pozornosť!  Kým sa hráme a zabávame, papáme a vymýšľame táborové srandičky, väčšinou je všetko v poriadku. Ale keď príde chvíľka kľudu, keď si chce každý na sadnúť niekde do tieňa, alebo sa len napiť – vtedy zaútočia spomienky na domov. Vykotúľa sa slzička a začne fňukando, ktoré neprestane dovtedy, kým nepríde vedúci a zoberie malého táborníka na výpravu a zaujme ho novou činnosťou. Preto sú naši vedúci a inštruktori 24 hodín denne s deťmi.

S každým dieťatkom, ktorému je smutno opatrne pracujeme, povzbudzujeme ho do táborových činností, nastavujeme nové ciele, tak aby bolo motivované. Snažíme sa mediovať priamu komunikáciu s rodičmi cez telefón a po celý čas s deťmi pracujeme na tom, aby mali z tábora skvelý zážitok, trošku sa oťukali, osamostatnili a začlenili do kolektívu. Najjednoduchšia cesta, je nájsť si v tábore kamošku, alebo kamoša a hneď ide všetko krajšie a ľahšie!

Ak máte obavy, že by vaše dieťa bolo smutné, prosíme kontaktujte našu kanceláriu, radi vám odpovieme na otázky a pomôžeme prekonať strach z odlúčenia!

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Tento víkend sa hrali naši vlci

Tento víkend sa hrali naši vlci

Tento víkend sa hrali naši vlci Tento víkend od 31.3. do 2.4. sa naši vedúci mali možnosť zúčastniť na druhom ročníku...

Jesenný tábor 2022

Jesenný tábor 2022

Jesenný indiánsky tábor - list náčelníka Aho Mitakuye! Presne tak znie náš známy indiánsky pozdrav. Vďaka nemu bude...

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčleníkov tomahawk Čo je vlastne boj o náčelníkov tomahawk? Ako to začalo? Ako sa beží tomahawk a aké sú trasy?...

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Chceli by sme vyjadriť našu najhlbšiu ľútosť nad tragickou smrťou Jakubka Tarčáka a zároveň vyjadriť úprimnú sústrasť...

Spanie v spacáku

Spanie v spacáku

Aj keď si to mama možno nedokáže predstaviť, spanie v spacáku a táborenie je veľmi príjemné, pohodlné a hlavne je to...