Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Napísal: Milan Straka

Od šiestich rokov chodil do táborov a nejak mu to ostalo. V roku 1995 urobil prvý idniánsky tábor NPDL v stanoch v Kremnickom kempe. Odvtedy sa hrá s deťmi na iniánov. Po mnohých rokoch práce v iných oblastiach založil CK Boomerang. Rozhodol sa venovať budovaniu tábora, zážitkovej pedagogike, výchove mládeže, vedúcich a táborových lídrov a vytváraniu krásnych letných zážitkov!

Zverejnené: 15. septembra 2021

Chceli by sme vyjadriť našu najhlbšiu ľútosť nad tragickou smrťou Jakubka Tarčáka a zároveň vyjadriť úprimnú sústrasť rodine a priateľom Jakubka Tarčáka. Jeho tragický odchod nás všetkých hlboko ranil a navždy zmenil naše vnímanie a postoje. Náš tábor už nikdy nebude rovnaký.

Dňa 16.8.2021 sa asi 10 minút pred polnocou prehnal naším táborom extrémne silný lokálny poryv vetra, ktorý zhruba v tridsať metrovom pásme zhodil všetko čo mu prišlo do cesty. Na vzdialenosť niekoľko desiatok metrov odhodil celé stany teepee, ktoré dopadli na zem v podobe dokopy stiahnutých dvanástich, sedem metrových smrekových žrdí, omotaných mokrou plachtovinou. V priebehu jednej minúty sa z pokojného spiaceho stanového tábora stalo dažďom zaliate zrúcanisko v ktorom sa prebúdzali kričiace deti a dospelí.

Je samozrejmé, že rodičia, táborový priatelia, ale aj široká verejnosť sa dožadujú odpovedí na otázky, ako sa to stalo? Ako sme boli pripravený na takýto scenár? Čo sme robili pred búrkou, počas nej a potom? Tento text je určený všetkým vám.

Spísali sme otázky, ktoré by vás mohli napadnúť a pokusíme sa vám zmysluplne odpovedať.

Vedeli ste že bude búrka, Boli vydané výstrahy, sledovali ste ich?

Počasie v tábore sledujeme pravidelne na viacerých slovenských aj zahraničných kanáloch. Vďaka tomu upravujeme program a hry počas dňa a rozhodujeme sa ako kedy uskutočníme veľké celotáborové udalosti. To že bude búrka s výstrahou sme vedeli už cez deň. Bezproblémovo sme zvládali podobné búrky s výstrahami pravidelne počas všetkých predchádzajúcich turnusov a ročníkov.

Prečo ste sa neevakuovali pred búrkou?

Naše stany teepee ako aj všetky ostatné táborové stavby nám vždy poskytovali bezpečné miesto na ubytovanie pred dažďom, búrkami aj vetrom. Nikdy predtým sa nič podobné nestalo, aby nám vietor odfúkol pevne zakolíkované stany. Nedáva zmysel utekať niekam do dediny pred každou búrkou. Náš tábor a naše stany boli postavené dobre a pevne.

Prečo búrka odfúkla stany? Boli uchytené k zemi? Stalo sa už niekedy niečo takéto?

Veterná smršt, ktorá teepee odfúkla bol extrémna. Stany boli tak silno prikolíkované a priviazané, že vietor vytrhol látku na stanoch a kolíky so šnúrkami a kusmi látky ostali pevne v zemi. Stany odleteli desiatky metrov napriek dobrému upevneniu.V minulosti nám už vietor zhodil tri teepee, ale stalo sa to preto, že kolíky neboli zatlčené. Našťastie v dvoch stanoch nikto nebol a nikomu sa nič nestalo. Je dôležité podotknúť, že stany sa len preklopili a spadli. Naopak v túto osudnú noc doslova odleteli a boli riadne upevnené pevnými kolíkmi.

Ako ste postupovali keď sa to stalo?

V momente keď priletel vietor a odfúklo stany, bolo niekoľko našich vedúcich vonku a vlastne videli ako sa to celé začalo. V tom momente sa aj prudko rozpršalo. Naši vedúci okamžite začali deti presúvať do jedálne spolu s vecami, ktoré boli ako tak suché. Všetci dospelí na tábore presunuli všetky deti z jednotlivých teepee pod strechu jedálne a začali riešiť suché oblečenie, deky, spacáky. Napriek chaosu a strachu, boli deti v krátkom čase v bezpečí. Bohužiaľ pozornosť hlavného vedenia a zdravotníkov sa sústredila na najhoršie zranenie, ktoré sa nakoniec ukázalo ako fatálne.

Ako ste podali prvú pomoc deťom a Jakubkovi Tarčákovi?

Zopár zranených detí s miernymi poraneniami sme presunuli do opatery vedúcich a našej zdravotníčky. Jakubka preniesol náš táborový záchranár Lukáš do kuchyne, kde ho uložili na stôl a začali s oživovaním. Rýchlu záchrannú pomoc zavolali okamžite ako sa dovolali, pretože búrka spôsobila aj výpadok signálu. Keď prišla sanitka so záchranármi, prevzali oživovanie oni. Na tábore sme mali v tom čase dvoch zdravotníkov. Lukáša, ktorý študuje za zdravotníckeho záchranára a pracuje na výjazdovej sanitke a zdravotnú sestru Luciu, ktorá pracuje na urgentnom príjme v nemocnici. Obidvaja naši zdravotníci, majú bohatú prax a skúsenosti a okamžite urobili všetko čo bolo v ich silách na pomoc Jakubkovi a ostatným deťom. Bohužiaľ, ako sme sa neskôr dozvedeli, nebolo v silách záchranárov nič zmeniť na tom, že Jakubko na mieste svojmu zraneniu podľahol.

Prečo ste deti evakuovali z tábora, nebolo možné prespať na tábore po búrke?

Keďže sme sa viac menej hneď dozvedeli čo sa stalo, nebolo pre našich vedúcich možné aby sme teepee opäť postavii a pokračovali v turnuse a sezóne. Ak by sa nebol stal smrteľný úraz, myslíme si, že by sme tábor na druhý deň ráno opravili, stany postavili, zašili, a asi by by sme napriek hroznej búrke mohli pokračovať. Ale vzhľadom na to čo sa stalo to nebolo možné. Rozhodnutie o evakuácií prišlo okamžite ako sme sa dozvedeli tú zlú správu. Časť detí sme hneď dodávkou previezli do našeho druhého tábora v Turčeku. Následne sme sa prostredníctvom starostu obce Turček spojili s Bratmi Kapucínmi v kláštore na kopci, kde sme postupne previezli všetky deti a vedúcich. Prví záchranári, ktorý prišli do tábora ako aj starosta obce Turček Ján Teltch upovedomili hasičov a políciu, takže postupne na táborisko prišlo množstvo techniky a áut, ktoré deti previezli a inak pomáhali.

Prečo ste zrušili ďalší turnus a ukončili sezónu?

Po tejto tragickej noci si nikto z nás nevedel predstaviť spať v stanoch teepee postavených takýmto spôsobom. Bolo nám jasné, že či už kvôli zmene klímy, alebo vyrúbaným lesom, nebude možné bezpečne postaviť stan teepee tradičným spôsobom. Rovnako, táto udalosť bola pre náš tím natoľko traumatizujúca, pocit zodpovednosti za to čo sa stalo natoľko taživý, že nikto by v takej situácii nedokázal pokračovať v hre a letných táborových bláznovstvách na ďalšom turnuse.

Ako komunikujete s rodičmi Jakubka Tarčáka?

Strata Jakubkových rodičov je nevypovedateľná a zdrvujúca. Boli sme prekvapení, že pán a pani Tarčákoví prišli hneď za nami a strávili sme spolu malú chvíľku na mieste nešťastia. Ostali sme v kontakte. Viacerí z našich vedúcich a náčelníkov sa zúčastnili poslednej rozlúčky v Martine. Pokúsili sme sa o malú zbierku pre rodinu a prisľúbili sme akúkoľvek pomoc aj do budúcnosti. Všetky emócie sú veľmi napäté a snažíme sa o úctivú a pokornú pomoc.

Bude tábor v roku 2022? A ako môžete do budúcna zabrániť aby sa niečo podobné neopakovalo?

V širšom okruhu našeho táborového tímu nám pomáha mnoho rodičov a priateľov z rôznych oblastí. Viac menej hneď po nešťastí nás oslovili viacerí s pomocou ako technicky a administratívne vyriešiť to, aby bolo možné postaviť teepee, ktoré bude pevne spojené zo zemou a nebude možné ho odfúknuť ani vetrom o rýchlosti 120 km/h. Rovnako nám podal pomocnú ruku obecný úrad v Turčeku formou konzultácií a vyjadrenie toho, že nám pri ohlasovaní stavebných povolení vyjdú v ústrety. Preto môžeme povedať, že technické aj administratívne riešenie toho, aby naše stany teepee boli odolné proti podobným situáciám existuje. Budeme intenzívne pracovať na tom, aby sa tieto riešenia naplnili.

Na základe mnohých rozhovorov s náčelníkmi a členmi našeho úzkeho tímu sme sa zhodli, že musíme pokračovať. Považujeme táborovú činnosť ktorú robíme za takú zásadnú a jedinečnú, že sme presvedčení, že je potrebné spraviť všetko preto aby náš tábor mohol bezpečným spôsobom pokračovať.

Ako prebieha policajné vyšetrovanie. Bude niekto za toto odsúdený?

Hneď v noci (skoro ráno) po tragickej udalosti bol pred vyšetrovateľom vypovedať konateľ a hlavný organizátor podujatia Milan Straka. Následne si vyšetrovateľ postupne predvolal hlavnú vedúcu – náčelníčku turnusu Moniku, zdravotníkov a ďalších vedúcich. Boli sme upozornení, že prípad sa pravdepodobne neuzavrie so konca roka 2021. Či bude vznesené obvinenie z nejakého trestného činu zatiaľ nevieme.

Chceme veľmi pekne poďakovať všetkým rodičom, priateľom a vlkom (táborovím vedúcim) za pomoc, povzbudivé slová a podporu, ktorá nám pomohla prekonať prvotný šok a praktické problémy s priebehom konca sezóny. Rovnako veľmi pekne ďakujeme záchranárom, dobrovoľným hasičom z Turčeka, pánovi starostovi, Bratom Kapucínom, ale aj všetkým ostatným záchranným zložkám, polícii a ostatným hasičom, ktorí boli naozaj úžasní a veľmi nám pomohli! Ďakujeme!!!

Náčelníci tábora NPDL

 

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Jesenný tábor 2022

Jesenný tábor 2022

Jesenný indiánsky tábor - list náčelníka Aho Mitakuye! Presne tak znie náš známy indiánsky pozdrav. Vďaka nemu bude...

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčleníkov tomahawk Čo je vlastne boj o náčelníkov tomahawk? Ako to začalo? Ako sa beží tomahawk a aké sú trasy?...

Lútosť za domovom

Lútosť za domovom

Raz za čas sa stane, že nám príde do tábora mladý muž, alebo slečna, ktorím je straaaašne smutno za maminou a ocinom....

Spanie v spacáku

Spanie v spacáku

Aj keď si to mama možno nedokáže predstaviť, spanie v spacáku a táborenie je veľmi príjemné, pohodlné a hlavne je to...