Boj o náčelníkov tomahawk

Napísal: Lukáš Valla

Som náčelníkom prvého a šiesteho turnusu. Zároveň pôsobím ako zdravotník na ostatných turnusoch. Starám sa o facebook fanpage. Pôsobím ako hlavný vedúci na lyžiarskych táboroch a spolupracujem pri výchove nových vedúcich.

Zverejnené: 10. septembra 2022

Boj o náčleníkov tomahawk 

Čo je vlastne boj o náčelníkov tomahawk? Ako to začalo? Ako sa beží tomahawk a aké sú trasy? Kto sa môže zúčastniť tomahawku? Je mnoho otázok, na ktoré som sa rozhodol vám v tomto článku odpovedať a zároveň by som vás chcel vyzvať, aby ste si aj vy vyskúšali zabehnúť tomahawk.

Začal by som asi tým najdôležitejším a to tým, čo je vlastne boj o náčelníkov tomahawk. Ide o záverečnú udalosť indiánskeho leta. Beží sa vždy na jeseň. Je to súťaž, kde môžu vlci, vĺčatá, ale aj bobri dokázať svoje schopnosti a na záver, keď sa vám podarí vyhrať niektorú z trás, tak sa dostanete až k náčelníkovmu tomahawku, ktorý si následne môžete odniesť domov. 

S tým súvisí otázka ako to celé začalo. Dávno v čase, keď bol tábor ešte v začiatkoch, sa člen národa Bobrov, v tom čase bol ako IVZ-ko, rozhorčený náčelníkom a jeho správaním rozhodol, že mu ukradne jeho tomahawk, ktorý mal zavesený v náčelníckom teepee. Tento mladík mal indiánske meno Letná Búrka a možno ho niektorí z vás poznajú ako náčelníka piateho turnusu tohto leta. A tak z tohto žartíku mladých táborníkov vznikla táborová tradícia, ktorá pretrvala dodnes. 

Boj o náčelníkov tomahawk sa skladá z troch rôznych trás, z ktorých si môžete vybrať tú, ktorá je pre vás najvhodnejšia.  Na začiatok je tu krátka trasa. To je trasa pri ktorej sa vôbec nebehá, ale musí sa pri nej veľa rozmýšľať. Dostanete pri nej pred seba prvú úlohu a musíte ju vyriešiť. Úloha nemá žiadne nápovede a musíte si vlastnou hlavou poradiť ako ju budete riešiť a aké je ďalšie pokračovanie. Skrátka, krátka trasa je pre tých, čo radi rozmýšľajú a nechce sa im behať. Presným opakom je dlhá trasa. Tá by sa dala definovať jednoducho: ,,beh, beh, beh a beh”. Ide o fyzicky najnáročnejšiu trasu, ale zároveň pri nej nemusíte rozmýšlať. Bežíte skrátka tam, kam vás odkaz pošle. Základom pre dlhú trasu je znalosť okolia tábora a fyzická zdatnosť. V strede medzi týmito trasami je ako už názov napovedá stredná trasa. Na strednej trase si aj trochu zabehnete, ale aj musíte rozmýšlať nad úlohami, ktoré dostanete. Rozdiel oproti krátkej trase je v tom, že úlohy, ktoré dostanete, nie sú príliš zložité na rozmýšľanie a mal by ich zvládnuť každý a oproti dlhej trase v tom, že nebežíte na veľmi dlhú vzdialenosť. Bežíte skôr len v okolí tábora. Je len na vás na čo sa cítite a ktorú trasu si zvolíte.

Ako som už zmienil, tomahawk je určený pre vlkov, vĺčatá, ale aj boborov/IVZ-ka, ktoré majú aspoň 16 rokov. Za dlhé roky sa vystriedalo už mnoho víťazov tomahawku a je veľkou prestížou pokiaľ sa vám podarí vyhrať náčelníkov tomahawk. 

Na záver by som chcel pozvať každého, kto by sa chcel zúčastniť tohamawku, aby to určite vyskúšal. Je to neopísateľný zážitok, ktorý je každý rok iný. Zároveň si odnesiete aj pamiatočné tričko a odznak účastníka tomahawku. Na víťaza potom čaká tomahawk a odznak víťaza tomahawku. Keď chcete zažiť prériu v inom obraze, zažiť kopec zábavy a aj spoznať nových ľudí, neváhaj a pridaj sa k nám. Bližšie informácie nájdeš v prihláške: https://forms.gle/hLtwbTxqdr2Y7eJF7

Tešíme sa na teba.

Náčelník Lukáš ,,Havraní Bubon”

Za TMHWK tím 2022

Víťazka tomahawku 2019

Beží sa v noci…

Úžasná partia nie len vlkov…

Zaujímavé úlohy…

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Jesenný tábor 2022

Jesenný tábor 2022

Jesenný indiánsky tábor - list náčelníka Aho Mitakuye! Presne tak znie náš známy indiánsky pozdrav. Vďaka nemu bude...

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Chceli by sme vyjadriť našu najhlbšiu ľútosť nad tragickou smrťou Jakubka Tarčáka a zároveň vyjadriť úprimnú sústrasť...

Lútosť za domovom

Lútosť za domovom

Raz za čas sa stane, že nám príde do tábora mladý muž, alebo slečna, ktorím je straaaašne smutno za maminou a ocinom....

Spanie v spacáku

Spanie v spacáku

Aj keď si to mama možno nedokáže predstaviť, spanie v spacáku a táborenie je veľmi príjemné, pohodlné a hlavne je to...