Aké sú prednosti pobytu dieťaťa v tábore?

Napísal: Milan Straka

Od šiestich rokov chodil do táborov a nejak mu to ostalo. V roku 1995 urobil prvý idniánsky tábor NPDL v stanoch v Kremnickom kempe. Odvtedy sa hrá s deťmi na iniánov. Po mnohých rokoch práce v iných oblastiach založil CK Boomerang. Rozhodol sa venovať budovaniu tábora, zážitkovej pedagogike, výchove mládeže, vedúcich a táborových lídrov a vytváraniu krásnych letných zážitkov!

Zverejnené: 22. mája 2019

Pre mnohých rodičov, je predstava detského tábora spojená s ich vlastným detstvom, v ktorom možno zažili ešte “pioniersky tábor”, kde bolo detí ako maku, vedúcich viac zaujímal ich vlastný program, jedlo bolo vojenské a ubytovanie sparťanské. A niet sa čomu čudovať. Nájdu sa aj dnes ešte čudné tábory – obzvlášť tie veľmi lacné, kde jednoducho daná organizácia v tej cene, nemôže byť schopná priniesť kvalitných vedúcich, priestory a program.

Náš detský tábor, tak ako dnes už mnoho iných, samozrejme čerpá z moderných zdrojov a prístupov k tomu, čo ponúknuť deťom v tábore a dni v tábore sú vyplnené možnosťami, hrami, programami, ale hlavne ľuďmi, ktorí spôsobia to, že vaše dieťa nebude chcieť odísť a bude vám doma ešte dlho rozprávať zážitky z tábora.

Tak prečo vlastne poslať dieťa do tábora?

Zdravie a pohoda

V tábore majú deti každý deň program, kde sa vybehajú, zašportujú si, prejdú sa v prírode, v príjemnom prostredí, ktoré blahodarne vplýva na ich fyzické zdravie.
Je len samozrejmé, že pobyt na čerstvom vzduchu, spoločenské začlenenie a správna strava, vedie k celkovému zlepšeniu zdravotného stavu a pohode detí a vedie k dlhodobým návykom k správnemu životnému štýlu, ktorý je tak dôležitý, obzvlášť ak deti trávia veľa času v škole a pred televízorom.

Sebavedomie

Ak ste malé vychudnuté dvanásťročné dieťa, je možné že si trochu neveríte a cítite sa v spoločnosti nedôležitý. Avšak v tábore sa tento pocit okamžite rozplynie, pretože budete obklopený rovesníkmi, kde si určite nájdete spriaznenú dušu a tak isto spoznáte super vedúceho, ktorý bude ešte dosť mladý na to, aby ste si s ním dobre porozumeli.

V tábore, deti všetkých talentov a schopností, môžu dosiahnuť to najlepšie zo seba, pretože sú podporované a oceňované kolektívom rovesníkov a vedúcich. Tábor umožňuje deťom, aby odskúšali nové veci, a skúsili aj zariskovať v prostredí bez stresu, s povzbudivým vedením  v rôznych aktivitách a súťažiach. Takto sa najlepšie sami spoznajú a získajú skúsenosti, z ktorých budú dlho čerpať, na ktoré budú môcť byť hrdé, a ktoré by nezažili nikde inde!

Vodcovstvo a zodpovednosť

Počas tábora budú deti v skupinách. Napríklad sa naučia sami udržať si poriadok v stane, alebo nazbierať si drevo na oheň. Naučia si vziať niektoré situácie za svoje a budú sami rozhodovať o tom, ako to bude vyzerať a čo sa stane.  Vodcovstvo sa v deťoch vyvinie samé, keď majú zrazu  úlohu, ktorú by možno nedostali mimo tábora. Naučia sa ako žiť v skupine a ako správať sa voči rovesníkom, aj keď pri niektorých úlohách nemusia súhlasiť s rozhodnutím druhej strany alebo väčšiny. Naučia sa chápať princíp väčšiny, ale aj svoju dôležitosť – dôležitosť jednotlivca, ktorý môže zmeniť názor ostatných, napríklad svojím činom.

Priateľstvá a bláznovstvá

V prvý moment tábora vaše dieťa vstupuje do novej spoločenskej skupiny s čistým štítom. Nikto ho nepozná. Nie sú tu rodičia, nie sú tu učitelia. Nikto ho nehodnotí na základe jeho minulých zlyhaní alebo úspechov. Začína odznovu a to je strašne vzrušujúce. Zrazu môže byť kým chce. Po mnohých stránkach, aj keď si to hneď neuvedomí, je to mentálna očista. Zvlášť u detí, ktoré mali doma, alebo v škole “dusno”.

Deti sa spoznávajú navzájom a vytvárajú si priateľstvá a skupinky. Niekedy je potrebné povzbudenie a odvaha poslať dieťa do tábora, ale to všetko končí hneď pri príchode.

Priateľstvá, vytvárajú tie najkrajšie bláznovstvá, pocit slobody a nezabudnuteľné leto!

Dobrodružstvo a objavovanie

Väčšina detí žije v mestách, kde je všetko prostredie kontrolované, tráva pokosená a v parku pár stromov. Určite už bolo na dedine v lese alebo niekde na výlete s rodičmi, ale v tábore, to je niečo úplne iné. Tábor ponúka úžasné prírodné prostredie na objavovanie, skúmanie a hranie sa v skutočnej prírode, samozrejme s citom monitorované a kontrolované vedúcimi. Nie je to aquapark, ani kolotoče, ani videohry a napriek tomu, je to plné prekvapení, je to ozajstné a také zaujímavé. Deti s prekvapením zisťujú, aká zábava je, len tak sa vŕtať paličkou v mláke, urobiť dobrý oheň alebo stavať hrádzu, či bunker.

Vzťah k prostrediu

Život v prírode má prirodzený terapeutický efekt na ľudí. Len pozorovanie stromov vo vetre, sledovanie zmien počasia, slnko a dážď a všetky vplyvy, ktoré pri pobyte v meste úplne ignorujeme, nás automaticky privádzajú k našim pudom, k našej ľudskosti a majú priamy vplyv na naše kognitívne a emocionálne schopnosti.

Výchova k úcte k prírode a zvieratám, je jedným z najdôležitejších aspektov v tábore. Deti sa tak isto učia triediť odpad, kompostovať a  majú možnosť pomôcť v záhradke.

Hodnoty a rozhodnutia

V tábore sa deti učia hodnotám cez rešpekt voči druhým ľuďom, prostrediu a všetkému živému. Napríklad, keď sa zotmie, vedúci naučia deti , že si nemusia hneď zapnúť baterku. Oči sa im prispôsobia. Je to skúsenosť, ktorú im vedúci odovzdajú a deti prirodzene chápu, že vedúci vie asi viac vecí a získavajú tak prirodzený rešpekt.

Vedúci pôsobia vlastným príkladom, a tak majú deti možnosť ľahko odpozorovať hodnoty a spôsob rozhodovania, ktorý uznáva celá skupina v tábore. Je to jednoduché, prirodzené a deti si budujú zdravý, sebavedomý, ale aj kritický pohľad na svet okolo ich.

Duchovno

Vo všetkých táborových udalostiach, hrách, pesničkách sú ukryté drobné úlomky toho, aby sa každý účastník tábora, či už je malý alebo veľký, mohol zamyslieť nad dobrom a zlom, nad svojím vlastným smerovaním, nad tým v čom sme dobrý, v čom sa chceme zlepšiť, koho potešiť a čo budeme v budúcnosti robiť.

Pobyt v prírode a v našom tábore má zázračný vplyv na dušu, ktorá v teepee pri ohníčku takmer vždy pookreje a bez ohľadu na vaše náboženstvo alebo vierovyznanie, nájdete novú energiu a budete žiariť úsmevom z tohto pobytu.

Tiež by sa Vám mohlo páčiť…

Jesenný tábor 2022

Jesenný tábor 2022

Jesenný indiánsky tábor - list náčelníka Aho Mitakuye! Presne tak znie náš známy indiánsky pozdrav. Vďaka nemu bude...

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčelníkov tomahawk

Boj o náčleníkov tomahawk Čo je vlastne boj o náčelníkov tomahawk? Ako to začalo? Ako sa beží tomahawk a aké sú trasy?...

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Tragická smršť v tábore 17.8.2021

Chceli by sme vyjadriť našu najhlbšiu ľútosť nad tragickou smrťou Jakubka Tarčáka a zároveň vyjadriť úprimnú sústrasť...

Lútosť za domovom

Lútosť za domovom

Raz za čas sa stane, že nám príde do tábora mladý muž, alebo slečna, ktorím je straaaašne smutno za maminou a ocinom....

Spanie v spacáku

Spanie v spacáku

Aj keď si to mama možno nedokáže predstaviť, spanie v spacáku a táborenie je veľmi príjemné, pohodlné a hlavne je to...