Prostredie v tábore

 

Detský letný indiánsky tábor „Na prérie a do lesov!“ je prírodný a rustikálny stanový tábor, stojaci v nádhernom prostredí Kremnických hôr, uprostred malín, čučoriedok a húb, na širokých lúkach medzi Turčekom a Kremnickými Baňami. Cesta k nemu vedie okolo geografického stredu Európy a Svätojánskeho Kostola. Lúka, na ktorej náš tábor stojí, sa tiež nazýva Svätojánska Lúka.
 
„Keď sa ľudské srdce vzdiali od prírody, zatvrdne. On (Lakota) vedel, že nedostatok úcty k tomu čo rastie, čo je živé, rýchlo povedie tiež k nedostatku úcty k ľuďom.“ Luther Stojaci Medveď: Lakotovia
 
Naše táborisko je situované v rohu lúky na starom majeri. Je to široká pláň z dvoch strán ohraničená lesom a pásom náletov z tretej strany. Dodnes sem nevedie iná ako poľná cesta. Naše táborisko je skutočným táboriskom v divočine. 
 
Jediné trvalé stavby sú pivnica, veľká otvorená jedáleň, zruby na ubytovanie najmenších detí, latríny a sprchy. Všetky tieto stavby sú celoročne otvorené a používajú sa cca 3 mesiace v roku.
 
Táborisko je na suchej teplej lúke pod miernym kopcom, kde slnko skoro vychádza a neskoro zapadá. Roh lúky je chránený pred vetrom a vytvára čarovné prostredie, kde počas letného večera vidíte len vrcholky teepee a stúpajúceho dymu.
 

Naše táborisko je obklopené smrekovými lesmi, ktoré sú plné divých malín, hlavne v druhej polovici júla a množstvom húb počas leta podľa daždivých dní, ale takmer vždy v druhej polovici augusta a v septembri. Na lúkach pri kraji lesa sa celé leto dajú nájsť lesné jahody a v druhej polovici leta aj čučoriedky. Ak máte šťastie, tak v tieni liesky nájdete aj divé egreše!

 
V lese je plno palivového dreva a šišiek, ktoré tak radi využívame na rôzne hry. V doline smerom na Turček tečie úzky potôčik, ktorý sa dá využiť na letné šantenie pri vode, ale pre tento účel mávame niekedy aj malý bazén priamo v tábore.
 
Všetky tradičné Slovenské dravé zvieratá ako sú líšky, vlci a medvede sa v týchto horách vyskytujú, avšak vzhľadom na hluk z nášho tábora sme zatiaľ nemali a ani nepredpokladáme žiadny incident. O našom tábore sú informovaní miestni poľovníci aj farmári, s ktorými spolupracujeme aj na spoločnom programe v aktivite poľovníctvo a jazdenie na koňoch.

 

Táborisko je vzdialené asi 3 km od dediny Kremnické Bane. Posledných 800 metrov vedie po lesnej/lúčnej ceste. Smerom od Kremnice býva v lete cesta do tábora značená provizórnymi tabuľami.

Na Turčeku, na Krahuliach a aj na Kremnických Baniach sú salaše, kde si môžete kúpiť fantastický ovčí syr, kyslú aj sladkú žinčicu, či údený oštiepok. Už tradične mávame v tábore jahniatko alebo malú kozičku, aby deti mali aj v tábore domáce zvieratko, aby videli, ako vyzerá „skutočná ovca či koza“!
 
Pokiaľ by Vás zaujímali ďalšie podrobnosti, prosím kontaktujte našu kanceláriu, radi Vám odpovieme.

11 Rád bez ktorých neobjednávajte tábor pre svoje deti!

Stiahnite si na svoj email PDF článok s jednástimi dôležitými radami a informáciami na ktoré myslieť pred tým, ako sa rozhodnete pre kúpu tábora.