Aké sú prednosti pobytu dieťaťa v tábore?

 

Pre mnohých rodičov je presdstava detského tábora spojená s ich vlastným detsvom, v ktorom možno zažili ešte “pioniersky tábor”,kde bolo detí ako maku, vedúcich viac zaujímal ich vlastný program, jedlo bolo vojenské a ubytovanie sparťanské. A nie je sa čomu čudovať. Nájdu sa aj dnes ešte čudné tábory - obvzlášť tie za 100 eur na 7 dní, kde jednoducho daná organizácia v tej cene nemôže byť schopná priniesť kvalitných vedúcich, priestory a program.

 

Náš detský tábor tak ako dnes už mnoho iných samomozrejme čerpá z moderných zdrojov a prístupov k tomu čo ponúknuť deťom v tábore a dni v tábore sú vyplnené a  možnosťami, hrami, programami, ale hlavne ľuďmi, ktoré spôsobia to, že vaše dieťa nebude chcieť odísť a bude vám doma ešte dlho rozprávať zážitky z tábora.

 

Tak prečo vlastne poslať dieťa do tábora?

 

 

Zdravie a pohoda

 

V tábore majú deti každý deň program, kde sa vybehajú, zašportujú si, prejdú sa v prírode, v príjemnom prostredí, ktoré blahodárne vplýva na ich fyzické zdravie.

 

Je len samozrejmé že pobyt na čerstvom vzduchu, spoločenské začlenie a správna strava vedie k celkoveému zlepšeniu zdravotného stavu a pohode detí, a vedie k dlhodobím návykom k správnemu životnému štýlu, ktorý je tak dôležitý, obzvlášť ak deti trávia vela času v škole a pred televízorom.

 

Sebavedomie

 

Ak ste malé vychudnuté dvanásťročné dieťa, je možné že si trochu neveríte a cítite sa v spoločnosti nedôležitý. Avšak v tábore sa tento pocit okamžite rozplynie, pretože budete obklopený rovesníkmi, kde si učite nájdete spriaznenú dušu a tak isto spoznáte super vedúceho, ktorý bude ešte dosť mladý na to aby ste si s ním dobre porozumeli.

 

V tábore, deti všetkých talentov a schopností, môžu dosiahnuť to najlepšie zo seba, pretože sú podporovaný a oceňovaní kolektívom rovesníkov a vedúcich. Tábor umožňuje deťom, aby odskúšali nové veci, a skúsili aj zariskovať v prostredí bez stresu, s povzbudivím vedením  v rôznych aktivitách a súťažiach. Takto sa najlepšie sami spoznajú a získajú skúsenosti, z ktorých budú dlho čerpať, na ktoré budú môcť byť hrdé a ktoré by nezažili nikde inde!

 

Vodcovstvo a zodpovednosť

 

Počas tábora budú deti v skupinách. Napríklad sa naučia sami udržať si poriadok v stane, alebo nazbierať si drevo na oheň. Naučia si vziať niektoré situácie za svoje a budú sami rozhodovať o tom ako to bude vyzerať a čo sa stane.  Vodcovstvo sa v deťoch vyvinie samé keď majú zrazu  úlohu, ktorú by možno nedostali mimo tábora. Naučia sa ako žiť v skupine a správať sa voči rovesníkom, aj keď pri niektorých úlohach nemusia súhlasiť s rozhodnutím druhej strany, alebo vačšiny. Naučia sa chápať princíp vačšiny ale aj svoju dôležitosť - doležitosť jednotlivca, ktorý môže zmeniť názor ostatných napríklad svojím činom.

 

Priateľstvá a bláznovstvá

 

V prvý moment tábora vaše dieťa vstupuje do novej spoločenskej skupiny s čistým štítom. Nikto ho nepozná. Nie su tu rodičia, nie su tu učitelia. Nikto ho nehodnotí na základe jeho minulých zlyhaní, alebo úspechov. Začína odznovu a to je strašne vzrušujúce. Zrazu môže byť kým chce. Po mnohých stránkach, aj keď si to hneď neuvedomí je to mentálna očista. Zvlášť u detí, ktoré mali doma, alebo v škole “dusno”. 

 

Deti sa spoznávajú navzájom a vytvárajú si priateľstvá a skupinky. Niekedy je potrebné povzbudenie a odvahu na to poslať dieťa do tábora, ale to všetko konči hneď pri príchode.

 

Priateľstvá, vytvárajú tie najkrajšie bláznovstvá, pocit slobody a nezabudnuteľné leto!

 

Dobrodružstvo a objavovanie

 

Väčšina detí žije v mestách, kde je všetko prostredie kontrolované, tráva pokosená a v parku pár stromov. Určite už bolo na dedine v lese, alebo niekde na výlete s rodičmi, ale v tábore, to je niečo úplne iné. Tábor ponúka úžasné prírodné prostredie na objavovanie, skúmanie a hranie sa v skutočnej prírode, samozrejme s citom monitorované a kontrolované vedúcimi. Nie je to aquapark, ani kolotoče, ani videohry a napriek tomu je to plné pekvapení, je to ozajstné a také zaujímavé. Deti s prekvaním zisťujú aká zábava je len tak sa vŕtať paličkou v mláke, urobiť dobrý oheň,  alebo stavať hrázdu, či bunker. 

 

Vzťah k prostrediu

 

Život v prírode má prirodzený terapeutický efekt na ľudí. Len pozorovanie stromov vo vetre, sledovanie zmien počasia, slnko a dážď, a všetky vplyvy, ktoré pri pobyte v meste úplne ignorujeme nás automaticky privádzaju k naším pudom, k našej ľudskosti a májú priamy vplyv na naše kognitívne a emocionálne schopnosti.

 

Výchova k úcte k prírode a zvieratám je jedným z najdôležitejších aspektov v tábore. Deti sa tak isto učia triediť odpad, kompostovať, a a majú možnosť pomôcť v záhradke.

 

Hodnoty a rozhodnutia

 

V tábore sa deti učia hodnotám cez rešpekt voči druhým ľuďom, prostrediu a všetkému živému. Napríklad, keď sa zotmie, vedúci deti naučia, že si nemusia hneď zapnúť baterku. Oči sa im prispôsobia. Je to skúsenosť, ktorú im vedúci odovzdajú, deťi prirodzene chápu, že vedúci asi vie viac vecí a získavajú prirodzený rešpekt.

 

Vedúci pôsobia vlastným príkladom a tak majú deti možnosť ľahko odpozoravať hodnoty a spôsob rozhodovania, ktorý uznáva celá skupina v tábore. Je to jednoduché, prirodzené a deti si budujú zdravý, sebavedomý, ale aj kritický pohľad na svet okolo ich.  

 

Duchovno

 

Vo všetkých táborových udalostiach, hrách, pesničkách sú ukryté drobné úlomky toho aby sa každý účastník tábora, či už je malý, alebo veľký mohol zamyslieť nad dobrom a zlom, nad svojím vlastným smerovaním, nad tým v čom sme dobrý, v čom sa chceme zlepšiť, koho potešiť a čo budeme v budúcnosti robiť. 

 

Pobyt v prírode a v našom tábore má zázračný vplyv na dušu, ktorá v teepee pri ohníčku takmer vždy pookreje a bez ohľadu na vaše náboženstvo, alebo vierovyznanie, najdete novú energiu a budete žiariť úsmevom z tohto pobytu.